12. aprill, 2023 5 min lugemine Autor: Eliise Evartov

Väike on uus suur ehk miks väikekorterid on tulevik?

Eestis nagu ka mujal maailmas on üürikorterite turul toimumas märkimisväärne trendimuutus. Varem arvati, et „hea korter“ peab olema suur – ikka vähemalt 50 ruutmeetrit kahetoalise puhul. Tänaseks on üha enam inimesi huvitatud väiksemate korterite üürimisest või ostmisest, millega kaasnevad väiksemad kommunaalkulud ning mis pakuvad mõnel juhul ka üllatavalt palju rohkem kui neilt oodata võiks!

Ruutmeetritelt väike, lisade poolest suur!

Üürikorter või kodu ei pea olema ruutmeetritelt suur. Olulisemad on lisad ja võimalused, mis majaga kaasnevad – näiteks jõusaal elanikele, pesumasinate ruum, katuseterrass või kogukonnaaed hea raamatu lugemiseks, koosõppimise või -töötamise ruum, kohvik jpm. Selliselt võib hea planeeringu korral kujundada ka 16 m2 suurusest stuudiost või 24 m2 suurusest kahetoalisest korterist kaasaegse ja rahulolu pakkuva kodu.

Üks hea näide väikeste korterite palju suuremast sisust on DUO Loftide majas Tartu kesklinnas. Elanikel on võimalik rentida endale maja esimesel korrusel päris tõeline kinoruum privaatseks filmiõhtuks või vaadata suurelt ekraanilt sõpradega spordiülekandeid. Kui 25 m2 korteris sünnipäeva tähistamine ei tundu teostatav – ei pea pidu ära jätma, vaid saab tähtpäevade tähistamiseks kasutada maja üritusteruumi. Snäkid võib valmis teha oma koduköögis või tellida need kõrvalruumis asuvast kohvikust.

Selliselt võib elu väikekorteris muutuda palju rikkalikumaks ja põnevamaks kui mõnes suuremas korteris anonüümses paneelmajas, kus naaber ei tunne naabrit ja ainuke ühisala on trepikoda.

Väiksem keskkonnajalajälg

Väiksematel korteritel on positiivne mõju ka keskkonnale. Ligi pool maailma CO2 heitekogusest on põhjustatud ehitustegevusest. Väiksema eluruumi loomiseks läheb vaja vähem ehitusmaterjale, vähem sisustuskaupu ja hiljem vajab nende kütmine-jahutamine ka märkimisväärselt vähem energiat. Seega on teadlik väiksema elupinna eelistamine eluviisi mõttes oluliselt keskkonnasõbralikum.

Nüüd on ka Tallinnas Mustamäel valmimas Scandiumi arendatav Magma nimeline väikekorteritega üürimaja, kus kompaktsete stuudiote ja 2-toaliste üürikorterite plussiks on just lisanduvad üldalad. Juunis 2023 valmivas majas on ühisalal pinksilaud, diivanid, lauamängud, aga ka eraldi vaiksed ruumid õppimiseks või arvutiga töötamiseks. Elanikele on tasuta 24/7 avatud ka jõusaal, et trenni tegemise edasilükkamiseks enam ühtegi vabandust ei jääks!

Sellised ühiskasutatavad ruumid annavad võimaluse leida uusi sõpru ja luua põnevaid tutvusi. On üldteada fakt, et kui laval on püss – peab see ju lõpuks pauku tegema. Kui reketid on pinksilaual – on ka tagasihoidlikkuse poolest tuntud eestlastel palju suurem šanss ühise tegevuse kaudu alustada naabriga suhtlust, mis viivad uute tutvusteni, või miks mitte – ka mõne uue idufirma loomiseni, milles eestlased on palju osavamad.

Noortele (aga mitte ainult!), kes tänapäeval on üsna palju ka virtuaalmaailma lukustunud, on sellised suhtlemist soodustavad keskkonnad äärmiselt olulised ja võiks aidata ennetada nii üksindustunde kui sellega seotud stressi teket.

Kokkuvõtteks võib öelda, et väikekorterid on tulevik, mis lisaks keskkonnasõbralikumale eluviisile, pakuvad elanikele läbi üldkasutatavate ruumide võimalusi uuteks tutvusteks ja sõprussuheteks. Lisaks võimaldavad nad palju elamusterohkemat elu kui traditsiooniliselt anonüümsed paneelmajad oma suurte (ja sageli paljudele liiga kallite) korteritega.

Loe järgmist postitust

Elustiil, kus naabritest võivad saada parimad sõbrad.

  • Tule Scandium Livingu kliendisuhete juhiks!

    Loe rohkem
  • Vaata, milline on Tiny Marienholm Haapsalus!

    Kevadel avatud Tiny Marienholm minivillade küla on edukalt avatud ja...
    Loe rohkem
  • Mustamäel avati suur moodne üürimaja MAGMA Stuudiod

    Kolmapäeval, 14. juunil avas Scandium Kinnisvara Mustamäel Laki tänaval uue moodsa...
    Loe rohkem

Kontakt

Kui sul on küsimusi, siis võta julgelt meiega ühendust!

Kirjuta meile

"*" indicates required fields

Nõusolek*